Priročnik z naslovom “Participativno urejanje odprtega javnega prostora s poudarkom na manjših krajih” je v okviru Državnega prostorskega reda (DPR) izdalo Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP) v sodelovanju z Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije (UIRS) kot glavnim partnerjem in Ljubljanskim urbanističnim zavodom (LUZ, d.d.).
Poudarja koristi participacije za različne ciljne publike ter podaja priporočila, kako zasnovati in izvajati proces participativnega urejanja odprtega javnega prostora. Posebna pozornost je namenjena manjšim krajem, kjer v Sloveniji živi največ ljudi. Čeprav je vsebina priročnika prvenstveno usmerjena v procese urejanja odprtega javnega prostora, se lahko smiselno uporablja tudi za druge vsebine in postopke urejanja prostora.
Priročnik je predvsem namenjen tistim, ki so najbolj neposredno vpeti v procese participativnega urejanja javnega odprtega prostora, to je predvsem uslužbencem javne uprave in izvajalcem javnih služb ter drugim akterjem, ki na lokalni ravni skrbijo za različne vidike urejanja javnih površin (občine, izvajalci participacije, prebivalci in drugi). Hkrati je priročnik tudi vabilo vsem zainteresiranim, da v njem poiščete navdih za iskanje novih rešitev za skupno korist lokalnega prebivalstva in okolja.
Priročnik je dostopen na povezavi.
Pregled najnovejših projektov, s katerimi LUZ pripomore k boljši podobi in učinkovitejši rabi urbanega prostora