Mestna občina Ljubljana želi z odločitvijo o vzpostavitvi krožne plovne poti omogočiti kontinuirano plovbo okoli Grajskega griča oz. starega mestnega centra in s plovno potjo povezati vzhodni, centralni in jugozahodni del mesta, s čimer bo dopolnila svojo turistično ponudbo, omogočila prebivalcem nov način (trajnostnega) prevoza ter omogočila razvoj zapuščenih in/ali degradiranih rečnih mestnih obrežij ter obvodnega prostora.
Obstoječi zapornici na Ambroževem trgu in Gruberjevem prekopu sta poleg tega že dotrajani in potrebni nujne obnove, zato se bo s projektom zapornica na Ambroževem trgu v celoti obnovila, na Gruberjevem prekopu pa ob izgradnji nove stara zapornica restavrirala.
Z uresničitvijo projekta bi pridobili možnost energetske izrabe reke Ljubljanice, saj se na treh lokacijah (Plečnikova zapornica na Ambroževem trgu, nova zapornica na Gruberjevem kanalu in načrtovani jez pri sotočju mestne Ljubljanice in Gruberjevega kanala) predvideva izgradnja najsodobnejših pretočnih energetskih objektov z velikimi izkoristki in majhnim vplivom na okolje, ki bodo z izkoriščanjem toka reke Ljubljanice kot obnovljivega vira na naravi prijazen način dodatno poudarjali značaj Ljubljane kot Zelene prestolnice. Navedene tri male hidroelektrarne naj bi proizvajale preko 7 GWh električne energije, kar po grobi oceni pomeni več kot 75 % električne energije, ki se na območju MOL porabi za potrebe javne razsvetljave.
Pregled najnovejših projektov, s katerimi LUZ pripomore k boljši podobi in učinkovitejši rabi urbanega prostora